FR | EN
INTELLO

INTELLO

GALILEO | IMPRESSIONNANTE (DANEHILL) Bay | 14/04/2010 16.0 3/4 (1.64m)
To stud, 2014
€8,000 live foal in 2022

G1 Stallion Match Intello

Tabulated pedigree

GALILEO
b.1998
SADLER'S WELLS
b. 1981
URBAN SEA
al. 1989
Northern Dancer
Fairy Bridge
Miswaki
Allegretta
Nearctic
Natalma
Bold Reason
Special
Mr. Prospector
Hopespringseternal
Lombard
Anatevka
Nearco
Lady Angela
Native Dancer
Almahmoud
Hail To Reason
Lalun
Forli
Thong
Raise A Native
Gold Digger
Buckpasser
Rose Bower
Agio
Promised Lady
Espresso
Almyra
IMPRESSIONNANTE
b. 2003
DANEHILL
b. 1986
OCCUPANDISTE
b. 1993
Danzig
Razyana
Kaldoun
Only Seule
Northern Dancer
Pas De Nom
His Majesty
Spring Adieu
Caro
Katana
Lyphard
Elle Seule
Nearctic
Natalma
Admiral's Voyage
Petitioner
Ribot
Flower Bowl
Buckpasser
Natalma
Fortino
Chambord
Le Haar
Embellie
Northern Dancer
Goofed
Exclusive Native
Fall Aspen

Extended pedigree

Pedigree Intello EN version mobile
Pedigree Intello EN

Race record

At 2
1st Prix de Coaraze (Maisons-Laffitte - 8f.)
1st Prix de la Montagne Sainte-Geneviève (Longchamp - 8f.)

3 ans
1st Prix du Jockey Club Gr.1 (Chantilly - 10 1/2f.)
1st Prix Messidor Gr.3 (Maisons-Laffitte - 8f.)
1st Prix du Prince d'Orange Gr.3 (Longchamp - 10f.)
1st Feilden Stakes L. (Newmarket - 9f.)
3rd Prix de l'Arc de Triomphe Gr.1 (Longchamp)
3rd Prix Jacques Le Marois Gr.1 (Deauville)
3rd Poule d'Essai des Poulains Gr.1 (Longchamp)

Stud record

10,5% black-type performers to runners!

Group 1 winner
INTELLOGENT (15) (Kheleyf) Prix Jean Prat Gr.1, Prix de Guiche Gr.3, second in La Coupe de Maisons-Laffitte Gr.3, Prix Omnium II L., third in Prix d'Harcourt Gr.2, Paradise Stakes L., fourth in Prix du Jockey Club Gr.1, Prix d'Ispahan Gr.1

Group 2 winner
WALDBIENE (18) (Observatory) T. Von Zastrow Stutenpreis Gr.2, 2e Grosser Preis des Gestüts Auenquelle Und Torquator Tasso Gr.3
  
Group 3 winners
ADHAMO (18) (Invincible Spirit) Prix La Force Gr.3, second in Fair Ground Stakes Gr.3, third in Old Forester Bourbon Turf Classic Stakes Gr.1, Prix Eugène Adam Gr.2
BUBBLE SMART (17) (Grand Lodge) Prix Gladiateur Gr.3, second in Prix de Barbeville Gr.3, third in Prix du Cadran Gr.1
DAWN INTELLO (17) (Giant's Causeway) La Coupe de Maisons-Laffitte Gr.3, Premio Ambrosiano Gr.3, second in Prix Bedel L., Prix Nureyev L., 3e Prix Dollar Gr.2
JUNKO (19) (Dynaformer) Prix Noailles Gr.3
NOBLE HEIDI (18) (Orpen) Preis der Winterkönigin Gr.3, second in Diana Trial Gr.2, third in Preis der Diana - German Oaks Gr.1 
PAO ALTO (17) (Dashing Blade) Irish Thoroughbred Marketing Cup (Gr.2 local), Prix La Force Gr.3, Grand Critérium de Bordeaux L., second in Grand Prix de Bordeaux L., third in Prix Hocquart Gr.2, Prix Edmond Blanc Gr.3
REGAL REALITY (15) (Medicean) Thoroughbred Stakes Gr.3, Brigadier Gerard Stakes Gr.3, Sovereign Stakes Gr.3, second in Joel Stakes Gr.2, Quebec Stakes L., third in Coral Eclipse Gr.1, Celebration Mile Stakes Gr.2, Joel Stakes Gr.2, Bet365 Mile Gr.2, Superior Mile Stakes Gr.3, Wolferton Stakes L.
SLALOM (16) (Selkirk) Prix Noailles Gr.3, second in Grand Prix de Paris Gr.1
YOUNG RASCAL (15) (Clodovil) N E Manion Cup Gr.3, Chester Vase Gr.3, Legacy Cup Stakes Gr.3, St Simon Stakes Gr.3, Floodlit Stakes L., second in Colin Stephen Quality Gr.3
 
Listed winners
ANASIA (18) (Shamardal) Prix Rose de Mai L., Prix Charles Laffitte L., second in Prix de Condé Gr.3, Prix Fille de l'Air Gr.3, third in Prix Pénélope Gr.3, Prix de Flore Gr.3
DJO FRANÇAIS (18) (Polish Precedent) Prix de Saint-Patrick L., Prix Jacques Laffitte L., third in Prix Daphnis Gr.3, Prix Matchem L.
FOLAMOUR (15) (Selkirk) Prix de la Porte de Madrid L., second in Prix d'Hédouville Gr.3, Prix Hubert Baguenault de Puchesse L., third in Prix du Prince d'Orange Gr.3, Prix Lyphard L., fourth in Grand Prix de Paris Gr.1
GABR (15) (Nayef) Foundation Stakes L., second in Darley Stakes Gr.3, Sir Henry Cecil Stakes L., Heron Stakes L.
IN FRONT (15) (Shirocco) Grand Prix de la Ville de Craon L., Prix Scaramouche L. (twice)
INTELLO KISS (15) (Cape Cross) Premio Nogara L., third in Premio Repubbliche Marinare L.
NATIVE AMERICAN (15) (Henrythenavigator) Prix Ridgway L.
SONJEU (15) (Montjeu) Prix Saraca L.
TRESORERIE (15) (Anabaa) Prix Urban Sea L., second in Prix Madame Jean Couturié L., Prix Panacée  L.
 
Group placed
Louis d'Or (15) (Peintre Celebre) second in Prix Hérod L., third in Prix du Jockey Club Gr.1, Prix Eugène Adam Gr.2, Prix de Fontainebleau Gr.3
Mankayan (16) (Excellent Art) second in Hotham Handicap Gr.3
Maximus
(19) (Fuissé) second in Prix Noailles Gr.3
Rondina (19) (Cadeaux Genereux) 2e Preis der Winterkönigin Gr.3
Supernova (15) (Street Cry) second in Bart Cummings Gr.3, Rowley Mile L., third in N E Manion Cup Gr.3

Listed placed
Kertez (18) (Distorted Humor) second in Prix Turenne L.
Mensen Ernst (17) (Trempolino) second in Derby du Languedoc L.
Winter Reprise
 (17) (Kendor) second in Prix Lyphard L., third in Festival Stakes L.
Yaalail (15) (Nayef) second in H.H. The President Cup L.
Argentello (15) (Selkirk) third in Jonathan B. Schuster Memorial Stakes L., Buddy Diliberto Memorial Stakes L.
Highbrow (15) (Alhaarth) third in Cocked Hat Stakes L., Newmarket Stakes L.
Korevsky (15) (Della Francesca) third in Prix de Saint Patrick L.
Leytana (15) (Pivotal) third in Grosser Preis Metallbau Burckhardt L.
Sweet Promise (16) (Danehill Dancer) third in Prix de Liancourt L.
Trop Prete (19) (More Than Ready) third in Prix de la Californie L.


Over jumps
Ruzzini (17) (Street Cry) third in Corsa Siepi Dei 4 Anni Gr.2
Korevsky (15) (Della Francesca) second in Prix Dominique Sartini L.

News